Kitap Hakkında

Rakı kültürünü hep birlikte daha da yakından tanımak ve tanımayanlara anlatmak için yola çıkan Yeni Rakı, Overteam Yayınları işbirliği ile yine dev bir hizmete imza atıyor ve rakı üzerine yazılmış ilk İngilizce kitap olan “Rakı: The Spirit of Turkey”i dünyaya sunuyor. Hem yurtdışındaki hem de ülkemizi ziyaret eden yabancılar için hazırlanan The Spirit of Turkey, milli içkimiz rakıyı dünyadaki lezzet meraklılarına tüm detayları ile sunmayı amaçlıyor. Erdir Zat tarafından kaleme alınan ve önsözünü Murat Belge’nin yazdığı “Rakı: The Spirit of Turkey rakı ve kültürü hakkında önemli bir kaynak görevi görüyor.

Daha önce yayınlanan ödüllü Rakı Ansiklopedisi’nin yayın yönetmeni Erdir Zat, rakıyı hem bir içki hem de Türkiye kökenli bir “muhabbet kültürü”nün temeli olarak bütün dünyaya tanıtan bir kitap kaleme aldı. Murat Belge, Raşit Çavaş, Bahattin Yücel ve Vefa Zat’ın danışmanlığını yaptığı kitabın önsözünü de yine Murat Belge yazdı. Yeni Rakı’nın desteğiyle Overteam Yayınları tarafından yayınlanan “Rakı: The Spirit of Turkey” İngilizce’ye Bob Beer tarafından tercüme edildi.

Türkiye’nin milli içkisi rakının lider markası Yeni Rakı sponsorluğunda Overteam Yayınları tarafından hazırlanan “Rakı: The Spirit of Turkey”, bugüne kadar yerel bir içki olarak konumlanan rakıyı dünyaya tanıtmakla kalmıyor, rakı aracılığıyla Türkiye’yi de eğlenceli bir yüzüyle yeniden tanıtıyor.
Kitabın yazarı Erdir Zat, “Rakı: The Spirit of Turkey” üstüne şunları söyledi: “Bu kitabın öncelikli hedefi rakıyı ve çevresinde oluşturduğu geniş kültürü dünyaya tanıtmak, uluslararası literatüründeki önemli eksikliği gidermektir. Başta rakıyla ilgili en kapsamlı kaynak olan Rakı Ansiklopedisi olmak üzere yüzlerce kaynaktan derlenen bilgi, belge ve görsel malzemeyi bir araya getirdik, bunları yorumlayıp tarihsel, kültürel ve toplumsal bağlamdaki yerlerine oturtmaya çalıştık. Amacımız Türkçe bilmeyen okurun kolaylıkla okuyup hazmedeceği, özel olarak rakı, genel olarak Türkiye ile ilgili yeni bilgilerle aydınlanacağı, bazen şaşırıp bazen gülümseyeceği, eğlenceli bir keyif kitabını ortaya koymaktı. Başarabildiysek ne âlâ.”

Rakı hakkında yazılan ilk İngilizce kitap olma özelliği taşıyan “Rakı: The Spirit of Turkey”, beş bölümden oluşuyor. “Rakı Culture” başlığını taşıyan ilk bölümde rakının Türkiye’nin toplumsal ve kültürel hayatındaki önemi özetleniyor. “The Origins of Rakı” başlıklı bölümün konusu rakının tarihsel kaynakları. “The Meyhane” başlığı altında, meyhane geleneğinin karakteristik özelliklerinin yanı sıra tarihteki yasal düzenlemeler ve bunların gündelik hayata nasıl yansıdığına dair bilgiler yer alıyor. “The Çilingir Sofrası”nın konusu kaçınılmaz olarak mezeler… Rakı etrafında şekillenen mutfak kültürünün özellikleri ve özgünlükleri tanıtılıyor bu bölümde. “Rakı as a Spirit” bölümünün konusu ise rakıyı benzersiz kılan üretim ve sunum incelikleri… Bu bölümde ele alınan bir başka konu da rakının ticari tarihi…

“Rakı: The Spirit of Turkey”, rakı etrafında oluşan “muhabbet kültürü”nün günümüzde nasıl dönüşüp evrildiğini, kendisini geleceğe nasıl taşıdığını da göstermeyi hedefledi. Özetle kitap rakının üretiminden tüketimine kadar her evrede Türkiye dendiğinde akla gelebilecek her şeyle nasıl iç içe geçtiğini ortaya koymayı amaçladı.

İngilizce okuyabilen herhangi birinin rakı hakkında bilmek isteyebileceği her şeyi bulabileceği bir başvuru kaynağı olan The Spirit of Turkey, sonrasında Türkçe ve Almanca olarak da yayınlanacak. Almanca baskının lansmanı ise Almanya’da yapılacak.

Yeni Rakı ile Overteam, daha önce de hala büyük ses getirmeye devam eden Rakı Ansiklopedisi’ni rakı severlerin hizmetine sunmuştu. Rakı Ansiklopedisi bu sene, Paris’te düzenlenen 17. Uluslararası Gurme Fuarı kapsamında gerçekleşen Gourmand Cook Book Awards’da “Spirits” (Distile Alkollü İçkiler) Kategorisi’nde birincilik ödülünü kazanarak büyük bir başarıya imza atmıştı.